usa-primarky-3-192.jpgSobotní rozhodnutí bude jedním z nejdůležitějších momentů letošního boje demokratických nominantů. Stranický výbor totiž vydá verdikt, který rozhodne, jestli delegáti zvolení v předem anulovaných primárkách v Michiganu a na Floridě budou započítáni při výběru prezidentského kandidáta demokratické strany. Výbor může delegáty buď vůbec neuznat, uznat pouze polovinu nebo jiný poměr platných a neplatných hlasů nebo započíst všechny delegáty.

Clintonová na Floridě a v Michiganu s přehledem zvítězila, výsledky voleb však nebyly uznány, protože primárky v těchto státech byly už předem anulované. Florida a Michigan se provinili tím, že volby uspořádali v jiném termínu než nařídila strana.

Pokud výbor delegáty neuzná, bude mít Clintonová s největší pravděpodobností smůlu a v boji o prezidentské křeslo se s Johnem Mc Cainem utká illinoiský senátor Barack Obama.

Čtěte více:

V případě, že výbor delagáty uzná, postavení Clintonové se výrazně zlepší. V konečném součtu by sice neměla více delegátů, ale předběhla by Obamu v počtu lidí, kteří pro ni hlasovali. To by byl pádný argument při "přemlouvání" stranických superdelegátů, kteří budou mít poslední slovo v tom, kdo nakonec získá stranickou nominaci.

Pravděpodobná je ale i třetí varianta, kdy se výbor rozhodne přidělit nominantům pouze část delegátů, které v Michiganu a na Floridě ve skutečnosti získali. Tato alternativa ale Clintonové příliš nepomůže. Šéf volebního týmu senátorky Clintonové Terry McAuliffe už dříve uvedl, že takový kompromis je nepřijatelný.

Pokud výbor rozhodne v neprospěch Clintonové, může se bývalá první dáma odvolat k dalšímu výboru, a poté ještě k nominačnímu sjezdu. Takové protahování rozhodnutí o nominaci si však vedení demokratické strany nepřeje.

Do skončení primárek zbývají už jen sobotní volby na Portoriku a úterní v Montaně a Jižní Dakotě. Obama už naznačil, že poté hodlá vyhlásit nominační vítězství, i když stále bude zřejmě potřebovat hlasy nerozhodnutých superdelegátů.