Snížení věku pro legální konzumaci alkoholu z dosavadních 21 na 18 nebo 19 let zvažuje sedm států USA. Příznivci tohoto kroku argumentují tím, že když jsou mladí muži a ženy dospělí na válku v Iráku a Afghánistánu, jsou dostatečně odpovědní i za pití alkoholu. Sloužit v armádě mohou mladí Američané od 18 let.

Zákony navržené v Kentucky, Wisconsinu a Jižní Karolíně předpokládají snížení věku pouze pro vojáky, zatímco civilisté budou muset počkat do 21. narozenin. V Jižní Dakotě se probírá návrh, že devatenácti a dvacetiletá mládež bude moci kupovat jen pivo s nízkým obsahem alkoholu. V Minnesotě by mohli mladí lidé od 18 let pít v barech a restauracích, ale nesměli by nakupovat alkohol v obchodech. Zákonodárci ve Vermontu zvažují jmenovat komisi, která by se tomuto tématu věnovala. Pouze Missouri se chystá zvážit v celostátním referendu snížení legálního věku bez jakéhokoli omezení. Žádný zákon ale zatím neprošel schvalovacím procesem a v několika státech ani není jisté, zda o něm nakonec bude místní parlament jednat.

Navrhované změny mají i řadu odpůrců

Příznivci změn čelí nejen opozici ze strany organizace Matky proti opilcům za volantem, ale i finančně citelným překážkám v podobě federálních zákonů. Kongres USA už v roce 1984 odhlasoval, že stát, který sníží věk pro pití alkoholu pod 21 let, bude potrestán srážkou deseti procent z federálních fondů na rozvoj silnic.

Americký úřad pro bezpečnost silniční dopravy tvrdí, že stanovení věku pro pití alkoholu na 21 let snižuje počet obětí dopravních nehod osmnácti až dvacetiletých řidičů o 13 procent.

Velká většina Američanů se snížením legálního věku pro konzumaci alkoholu nesouhlasí. Loňský průzkum Gallupova ústavu ukázal, že proti je 77 procent občanů.