Sporné body, které se české vládě v navrhovaném memorandu ke zrušení amerických víz pro české občany nelíbily, z dokumentu vypadly, řekl český premiér Mirek Topolánek během cesty do USA. Memorandum se podle něj zamlouvá Evropské komisi i Slovinsku, které nyní unii předsedá. Objevovaly se hlasy, že memorandum není v souladu s principy EU, vadily také návrhy na předávání citlivých dat. Topolánek zdůraznil, že původní americký návrh česká vláda posunula významně ve prospěch zemí EU. Memorandum Topolánek podepíše v úterý ve Washingtonu.

Topolánek zopakoval, že je velmi pravděpodobné, že nutnost žádat o americké vízum padne pro Čechy do konce roku. Cestující se ale i poté podle všeho budou muset před cestou registrovat a není zatím jasné, zda to nebude nějak zpoplatněno. "I tam je prostor pro jednání vytvořen," podotkl Topolánek.

Na memorandum navážou další dohody

Text memoranda sice nebude ani po podpisu právně závazný, ale budou z něj vycházet příslušné dohody. Během prvního dne návštěvy USA se Topolánek kvůli vízům setká s ministrem vnitřní bezpečnosti Michaelem Chertoffem.

Dokument česká vláda schválila v pondělí. Podle ministra vnitra Ivana Langra, který je mezi ministry doprovázejícími Topolánka, memorandum upravuje problematiku doprovodu v letadlech a repatriace občanů. Bez víza budou podle něj moct cestovat jen občané vlastnící strojově čitelný pas. Způsob a metodika sdílení informací o cestujících odpovídá praxi, kterou zavedly Spojené státy pro Austrálii.

Američané přístup cizinců na své území neustále zpřísňují kvůli obavám z teroristů. Memorandum podle české vlády upravuje problematiku doprovodu v letadlech a repatriace občanů. Bez víza budou podle ní moci cestovat jen občané vlastnící strojově čitelný pas.

Konečné znění memoranda je podle českého premiéra přijatelné pro EU, jeho původní návrh se ale nelíbil "starým" unijním zemím, které již s USA bezvízový styk mají a obávají se zpřísnění jeho podmínek. "Ty obavy, že budeme trojským koněm EU při vyjednávání, se ukázaly jako liché," uvedl Topolánek. "Dostaly se tam poprvé věci jako reciprocita, jako vědomí, že existuje naše solidarita s EU. Jsem s tím velmi spokojen a pokládám to za natolik průlomové, že bych řekl, že to je hlavní (zpráva) z té cesty," uvedl premiér.

Oficiální text memoranda zatím oficiálně nebyl zveřejněn. Podle Lidových novin se v něm například píše, že "nebudeme předávat informace o lidech, kteří jen letí přes USA, a nikoli do USA". V dohodě také není žádná zmínka o tom, že by Američané měli mít přístup k rejstříku trestů nebo k daňové historii, uvedl list.

Smlouvy o radaru by mohly být podepsány v dubnu na summitu NATO

Topolánek očekává, že návrhy smluv s USA o možném umístění protiraketového radaru na českém území mohou být podepsány začátkem dubna na summitu NATO v Bukurešti, nebo před ním, či těsně po něm. Český premiér chce během svého pobytu ve Washingtonu ve Washingtonu jednat o tom, jak by byl protiraketový systém USA propojen s NATO, o tom, jak by Američané mohli využít českou vědu a výzkum, či o postojích Ruska k americkému záměru. Moskva nese plán na umístění protiraketového deštníku ve střední Evropě velmi nelibě.

Česko se podle premiéra hodlá ve Washingtonu ukázat jako zásadní spojenec v alianci, americká jednání mají připravit také půdu pro summit NATO. "My potřebujeme být součástí kolektivní obrany a aktivně se na ní podílet," řekl premiér. Konkrétní podepsání smluv podle něj závisí také na přístupu Polska, kde mají být umístěny rakety propojené se zamýšleným radarem v Česku. S Varšavou jednání Topolánek konzultoval před cestou do USA.