kozeny_viktor_192x128.jpgBahamský vrchní soud ve středu v odvolacím řízení rozhodl, že bývalý český občan, nyní irský finančník Viktor Kožený nemůže být vydán do Spojených států, kde je obžalován z korupce v Ázerbájdžánu. S odvoláním na justiční zdroje to uvedl dopisovatel ČTK, který Koženého případ sleduje na místě v bahamském hlavním městě Nassau.

Rozsudek zřejmě není konečný. Kožený v telefonickém rozhovoru s ČTK v New Yorku řekl, že obžaloba po přednesení verdiktu naznačila, že se proti němu odvolá, což považuje za běžný postup. Nyní má několik dní na studium soudního rozhodnutí. Výrok vrchního soudu Kožený přivítal. "Soud rozhodl v můj prospěch, že jsem nespáchal žádný trestný čin a že Spojené státy zneužily soudní proces, což je v podstatě velmi významný úspěch. Jsem spokojen. Považuji to za obrovské morální vítězství," prohlásil.

Na podmínečném propuštění se nic nemění

Čtyřiačtyřicetiletý podnikatel je stále podmínečně propuštěn z vazby  a na jeho trestu se nic nemění. "Vše ostatní ponechal soud v platnosti, včetně mé povinnosti pravidelně se hlásit na policejní stanici," uvedl Kožený.

Soudce ve svém verdiktu konstatoval, že ustanovení bahamského trestního řádu, na jehož základě nižší soud s vydáním do USA více než před rokem souhlasil, se vztahuje pouze na bahamské občany, citoval dopisovatel prokurátora. Kožený ovšem bahamské občanství nemá, i když na ostrovech žije už déle než deset let.

Americká strana údajně zamlčela informace

Před vrchním soudem prý také nebylo prokázáno, že Kožený podplácel ázerbájdžánské veřejné činitele. Soudce odmítl i snahu využít v případu meziamerickou protikorupční konvenci, jejímiž účastníky jsou USA i Bahamy, a uvedl, že Spojené státy při jednání nepřiznaly veškerá rozhodnutí newyorského soudu týkající se Koženého.

"Americká strana zamlčela podstatné skutečnosti, které jednoznačně poukazují na moji nevinu," řekl finančník. Podle něho Američané zatajili, že se na něho zákon o podplácení v zahraničí nevztahoval, že svědci před americkým soudem lhali a že celé obvinění "vyfabrikovali".

"Takové rozhodnutí je velmi neobvyklé, zvláště proti velmi přátelskému státu, jako jsou Spojené státy. Pouze to poukazuje na to, že můj případ je skutečně mimořádný, a že to, co jsem říkal, je založeno na pravdě, " uvedl Kožený.

Kožený vinu popírá

USA žádají o jeho vydání kvůli údajnému podplácení ázerbájdžánských prominentů, jehož se měl dopustit ve druhé polovině 90. let při snaze o privatizaci tamějšího ropného průmyslu. Kožený vinu popírá a po celou dobu tvrdí, že se na něho americké protikorupční zákony jako na cizince v době domnělého spáchání trestných činů nevztahovaly. Před soudem v New Yorku jsou spolu s ním obžalováni i dva Američané. V jejich případu ale soudkyně letos v létě konstatovala, že v řadě bodů obžaloby už uplynula promlčecí lhůta.

Rodáka z Prahy, který na začátku 90. let zbohatl na československé kuponové privatizaci, zatkla na základě americké žádosti bahamská policie v říjnu 2005. Následujících 19 měsíců strávil ve vazbě v nassauské věznici Fox Hill.

O Koženého vydání neúspěšně usiluje rovněž Česká republika, kde je stíhán pro účast na údajné zpronevěře majetku za 16 miliard korun. Podnikatel předpokládá, že dokud nebude s konečnou platností vyřešena americká extradiční žádost, nebude se zřejmě nic dít ani s českou. Obvinění v jeho původní vlasti podle něho nemají právní základ a jsou politicky motivovaná.