Navzdory prezidentovu nesouhlasu přijal zahraniční výbor Sněmovny reprezentantů USA ve středu rezoluci, která označuje smrt asi 1,5 milionu Arménů za první světové války v Turecku za genocidu. Pro rezoluci hlasovalo 27 členů výboru, proti bylo 21. Rezoluce je pro americkou vládu nezávazná, může však poškodit vztahy mezi USA a "důležitým spojencem" Tureckem, jak předem signalizoval prezident George Bush. Nevoli dala najevo i Ankara.

Bush rezoluci kritizoval, ministerstvo zahraničí vyjádřilo politování

Rezoluce bude po schválení ve výboru předložena plénu Sněmovny reprezentantů. Ta o ní má hlasovat pravděpodobně v polovině listopadu. Obdobný text projednává i americký Senát. Oba dokumenty jsou ale ryze symbolické, nevyžadují podpis prezidenta a nebudou mít přímý dopad na politiku americké administrativy.

Bush přesto varoval, že Turecko je významným spojencem USA v rámci NATO a navíc zásobuje americké vojáky v Iráku. "Tato rezoluce není správnou odpovědí na tato historická masová vraždění," řekl Bush.

Americké ministerstvo zahraničí ve snaze zmírnit negativní dopady rezoluce vyjádřilo nad odhlasováním dokumentu politování. V textu prohlášení upozornilo, že ke zločinu došlo za Otomanské říše, tedy před vznikem Turecké republiky.

Podle Güla rezoluce nemá žádný podklad a nerespektuje Turky

Turecko už předem předem označilo rezoluci za urážlivou a odmítá postoj amerických kongresmanů. Řada západních historiků však uznává, že během pronásledování v roce 1915 zahynulo v Turecku až 1,5 milionu příslušníků arménské menšiny, což může naplňovat podstatu genocidy.

Turecký prezident Abdullah Gül označil v noci na středu rezoluci za "nepřijatelnou". "Toto nepřijatelné rozhodnutí výboru sněmovny nemá žádný podklad a nerespektuje Turky," prohlásil Gül.

"Bohužel někteří politici ve Spojených státech nebyli dobře informováni a opět upřednostnili obětování velkých věcí ve prospěch malých problémů domácí politiky. Není to čin, který by sloužil ke cti představitelům takového národa, jako jsou USA," dodal.

Proti rezoluci se ozvali i další turečtí představitelé. "To je výsledek, jaký si Turecko nezasluhuje," řekl zahraničněpolitický poradce tureckého premiéra Egemen Bagis. "Naší snahou nyní bude zabránit předložení rezoluce plénu sněmovny, a pokud se tak přesto stane, zabránit jejímu odhlasování," doplnil.

Ve středu demonstrovaly před zastupitelskými úřady USA v Ankaře a Istanbulu stovky lidí proti přijetí rezoluce. Někteří z demonstrantů prý vykřikovali protiamerická hesla. Americká ambasáda v Turecku v této souvislosti upozornila, že bude-li rezoluce přijata, Američané žijící v Turecku budou zřejmě muset čelit dalším protestním demonstracím a možná i násilnostem.