irak_vojaci_usa_nasili.jpgAmerická sněmovna reprezentantů ve čtvrtek místního času schválila zákon, který zajišťuje financování amerických vojenských operací v Iráku jen do konce července. Prezident George Bush je připraven ho vetovat, píše agentura Reuters.
Zákonodárci ještě před tím zamítli zákon podporovaný protiválečně naladěnými demokraty, na jehož základě by všechny americké bojové jednotky měly opustit Irák již v prvních měsících příštího roku.

Poměrem 221 ku 205 členové Sněmovny reprezentantů podpořili zákon prosazovaný většinovými demokraty, podle něhož Bushova administrativa do konce července získá na bojové operace v Iráku a Afghánistánu 42,8 miliardy dolarů (přes 897 miliard korun). O vydání další 52,8 miliardy dolarů by podle něho koncem července, poté co Bush odevzdá zprávy o pokroku ve válce v Iráku, měl rozhodnout Kongres. Zákonodárci by měli určit, zda druhá splátka bude využita na bojové operace či na stažení většiny amerických vojáků z Iráku. Bush chce ale mít prostředky k financování války a bez případného dalšího rozhodování o jejich použití.

Z tábora republikánů se ozvaly hlasy, že odpor demokratů poskytnout plnou částku bez jakýchkoliv podmínek "jasně staví v potaz jejich závazky vůči mužům a ženám v uniformách".

Dnes již dříve zamítnutý zákon navrhoval, aby američtí vojáci začali Irák opouštět již během tří měsíců a dokončili ho začátkem příštího roku. Zákon neprošel, protože proti němu kromě téměř všech republikánů hlasovalo i necelých 60 demokratů.