Spojené státy mají zájem na umístění deseti raket v Polsku a radarové stanice v České republice v rámci systému protiraketové obrany. Jednání však teprve začala a pro případ, že by nebyla úspěšná, mají USA v záloze další varianty. "Vždycky si necháváme otevřené všechny možnosti. Uvidíme, jak se to vyvine," řekl v noci na dnešek novinářům ve Washingtonu zástupce ředitele programu protiraketové obrany v Pentagonu generál Patrick O´Reilly.


Na dotaz o obavách ruských vládních činitelů v souvislosti se základnami v zemích střední Evropy odpověděl, že Spojené státy s Moskvou o této věci jednají a doufají, že ji přesvědčí o tom, že umístění amerických obranných raket by mohlo zvýšit i bezpečnost Ruska. Pro ukončení jednání s ČR a Polskem neuvedl žádný časový limit, konstatuje agentura Reuters.


Podle O´Reillyho Spojené státy hledají také cesty, jak do svých plánů zapojit i Ukrajinu. "Zjišťujeme, jak bychom s nimi mohli dále spolupracovat," řekl O´Reilly. "Je to velmi zkušená země s ohromným zázemím v raketové technologii."


Celkově se O´Reilly vyjadřoval o systému velmi optimisticky a prohlásil, že během roku by měl být plně funkční a schopný ochránit USA před nepřátelskými raketovými útoky. "Je to jen otázka dalšího zdokonalení," prohlásil. Přesný termín zprovoznění systému však podle něj nebude nijak formálně oznámen.


Nezbytnost zavedení účinného systému protiraketové obrany dokládají snahy Severní Koreje a Íránu vyvinout rakety dlouhého doletu i loňská válka mezi Izraelem a libanonským hnutím Hizballáh, která poukázala na nebezpečí použití balistických střel i "nestátními" aktéry, řekl dále O´Reilly.


Podle generála bylo 14 z posledních 15 zkoušek protiraketových střel úspěšných, nejnovější se uskutečnila v sobotu. Pro tento rok je ještě plánováno dalších sedm různých testů. Do konce letošního roku se program soustředí na obranu území USA před nebezpečím ze strany KLDR a z Blízkého východu, rozšíření ochrany amerických spojenců a posilování obrany proti raketám kratšího doletu. Od roku 2008 bude zvýšená pozornost věnována zabránění nekonvenčních útoků a dalšímu zdokonalování vlastních raket a jejich senzorů.


V rámci systému je již rozmístěno 14 raket na Aljašce a dvě v Kalifornii. Během osmi měsíců bude počet raket na Aljašce zvýšen na 21 a do roku 2011 asi na 40, uvedl O´Reilly.