Do libyjského Tripolisu, kde vládne samozvaný kabinet podporovaný různými ozbrojenými skupinami, dorazili ve středu členové nové vlády národní jednoty, vytvořené pod záštitou OSN. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž sedm členů vlády připlulo lodí z Tuniska. Je mezi nimi i premiér Fáiz Sarrádž. Samozvaná vláda i ozbrojenci už dříve nový kabinet varovali, aby do Tripolisu nejezdil. Ve městě byly ve středu brzy ráno slyšet silné výbuchy a střelba.

Vláda národní jednoty byla nominována na základě plánu na ukončení politického chaosu, ve kterém se země ocitla po pádu režimu dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího. Toho svrhla lidová revoluce na počátku roku 2011.

V zemi postupně vznikla dvě konkurenční mocenská centra: hlavní město Tripolis a podstatnou část západní Libye ovládá islamistická vláda a parlament, východní část země je pod kontrolou mezinárodně uznávané vlády vedené Abdalláhem Sáním a podporované parlamentem se sídlem v Tobruku. Další části Libye jsou pod kontrolou různých ozbrojených milic.

"My, vláda národní jednoty, budeme brzy… během několika dní, v hlavním městě Tripolisu," řekl 17. března premiér této vlády Fáiz Sarrádž v rozhovoru s televizní stanicí Libya HD se sídlem v Jordánsku.

Od poloviny února formovaná vláda národní jednoty čelí odporu některých radikálněji naladěných představitelů obou dosavadních libyjských vlád a premiér vlády v Tripolisu varoval, že vláda národní jednoty do metropole nepřesídlí.

Západní mocnosti ale tlačí na to, aby vláda národní jednoty začala pracovat, a doufají, že bude schopna čelit hrozbě takzvaného Islámského státu (IS).

Politický chaos v Libyi umožnil mimo jiné posílení pozic radikální organizace Islámský stát, která ovládá oblast v okolí severolibyjské Syrty.