Ke středečnímu útoku na budovu tuniského muzea se podle agentury Reuters přihlásila teroristická organizace Islámský stát. V audionahrávce zveřejněné na internetu islamisté oslavují dva útočníky, kteří při masakru zahynuli, jako "rytíře Islámského státu". Podle policie ale pachatelů bylo víc. Vyšetřovatelé zadrželi celkem devět lidí, z toho čtyři podezřelé, kteří jsou s útokem přímo spojeni.

Tuniský prezidentský palác oznámil, že ve velkých městech v zemi rozmístí vojáky, aby zajistili bezpečnost po středečním útoku.

Tuniská vláda akci označuje za teroristický útok na tuniskou ekonomiku, která se neobejde bez turistů, a premiér Habíb Síd jim slíbil zvláštní ochranu. Tuniská vláda původně předpokládala, že se útoku zúčastnilo pět lidí, z nichž dva byli zabiti. Přesný počet zapojených lidí ale zatím není jasný.

O dvou útočnících, kteří při masakru zahynuli, tuniské úřady tvrdí, že byli naverbováni v tuniských mešitách a v září odjeli do Libye, kde se podrobili výcviku v táboře radikálů. Jeden ze zabitých byl podle premiéra v hledáčku tajných služeb.

Podle policie mohlo být útočníků víc. Po zbylých úřady vyhlásily pátrání. Prezidentská mluvčí mezitím oznámila, že mezi zatčenými jsou čtyři osoby, které byly součástí teroristické buňky přímo podporující útok, zbylých pět je z účasti podezřelých.

K útoku se ve čtvrtek přihlásilo hnutí Islámský stát, které ovládá značná území v Sýrii a v Iráku a působí i v sousední destabilizované Libyi. Čin byl podle radikálů "požehnaným nájezdem na jedno z doupat bezvěrců a neřesti v muslimském Tunisku".

Mezi obětmi není žádný Čech

Během středečního útoku zemřelo 23 lidí, z toho 20 cizinců. Mezi oběťmi nebyl žádný český občan. Na Twitteru to ve čtvrtek napsal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a podle mluvčí diplomacie Michaely Lagronové to potvrdil i zastupitelský úřad v Tunisu. Útok ministr odsoudil jako hrozný teroristický čin a vyjádřil soustrast pozůstalým.

Národnosti mrtvých se stále upřesňují a informace z jednotlivých zemí se neshodují s údaji tuniské vlády. Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že mezi mrtvými jsou tři Japonky, tři Francouzi, seniorský pár ze Španělska, Australan, Kolumbijka, Britka, Polák, Belgičanka a Ital. Řím dříve uváděl, že mohli zahynout až čtyři Italové. Mezi oběťmi je prý možná i Rus a další Polák, o nichž nemají rodiny zprávy.

Zranění utrpělo 44 lidí, z nichž šest jsou Tunisané. Stav některých je vážný. Mezi zraněnými je i 11 Poláků, v době útoku jich bylo v muzeu asi 30. Polsko proto do Tuniska ve čtvrtek vypravilo vojenský speciál pro své občany, kteří chtějí zemi opustit. Jedna z polských cestovních kanceláří podle DPA již evakuovala asi 300 lidí.

V muzeu se přes noc skrývali tři vyděšení lidé: strážce a španělský pár. Španělsko podle Reuters uvedlo, že žena je těhotná.

Turisté byli ze dvou parníků, které kotvily v tuniském přístavu. Provozovateli parníků Splendida a Fascinosa, na nichž bylo po 3000 pasažérech, jsou italské společnosti MSM a Costa. Obě oznámily, že ruší tuniské zastávky na svých výletních trasách a že by toto opatření mohlo platit až do konce roku.

Už ve středu útok odsoudil francouzský prezident François Hollande i premiér Manuel Valls, italský premiér Matteo Renzi, americký ministr zahraničí John Kerry, generální tajemník OSN Pan Ki-mun či předseda Evropské rady Donald Tusk.