Pozorovatelé OSN nedoporučili Radě bezpečnosti umožnit dovoz zbraní do Libye, o který žádá tamní vláda. Podle odborníků hrozí, že se výzbroj dostane do rukou milicí, jež proti vládě bojují. Libye podle požádala OSN o povolení dovézt tanky, bojová letadla a vrtulníky i pušky z Ukrajiny, Srbska a České republiky.

Embargo proti Libyi bylo vyhlášeno roku 2011. Pozorovatelé ve zprávě, jejíž text má Reuters k dispozici, dospěli k závěru, že kromě jiného hrozí, že se milicionáři zmocní armádních zbrojních skladů.

Situaci komplikuje fakt, že Libye má nyní dvě vlády i dva parlamenty. Mezinárodně uznávaná vláda sídlí v Tobrúku a vede ji Abdalláh Sání. Mnoho milicionářů ale stojí za vládou v Tripolisu, která odmítla odstoupit po loňských volbách.

Sáního vláda může importovat zbraně, ale jenom se souhlasem výboru RB OSN, který dohlíží na dodržování embarga. Právě tento výbor Libye požádala o povolení dovozu zbraní, jež mají pomoci armádě porazit milice. "I když působení teroristických skupin libyjskou vládu ohrožuje, výbor si je vědom toho, že zbraně mohou být použity v oblastech kontrolovaných milicemi," uvádí výbor ve své zprávě pro Radu bezpečnosti. Jeho členové také konstatovali, že protože složení libyjské armády není přesně jasné, hrozí, že se zbraně dostanou do rukou skupinám, nad nimiž stát nebude mít kontrolu.

Libyjská vláda požádala o povolení dovozu 150 tanků, dvou desítek bojových letadel, sedmi vrtulníků, několika desítek tisíc útočných pušek a granátometů a milionů nábojů. Dodavateli  mají být Ukrajina, Srbsko a Česko.

Libyjské zastoupení při OSN usiluje o zrušení embarga, avšak výbor RB OSN už delší dobu libyjskou vládu vyzývá, aby zajistila lepší kontrolu nad armádním arzenálem. OSN v únoru konstatovala, že úřady nejsou schopné zabránit milicím obchodovat nelegálně s ropu těženou v oblastech spadajících pod jejich kontrolu ani v nelegálním dovozu zbraní. Tunisko tento týden na své hranici s Libyí objevilo velkou skrýš zbraní.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy padl režim dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího. O moc následně začaly bojovat milice, které se na Kaddáfího porážce podílely. Opírají se o kmeny, z nichž bojovníci pocházejí, odmítají odevzdat zbraně a začlenit se do armády a předat také ústředním úřadům území, které kontrolují. Chaos znásobují islámští radikálové, kteří působí hlavně na východě země a hlásí se k islámskému státu.