Egyptský odvolací soud v úterý zrušil rozsudek nad bývalým dlouholetým egyptským prezidentem Husním Mubárakem v jedné z jeho korupčních kauz, kvůli níž si měl odsouzený za zpronevěru odpykat tříletý trest. Soud nařídil opakování procesu.

Šlo přitom o poslední dosud platný rozsudek, který byl nad šestaosmdesátiletým Mubárakem vynesen. Mubárakův právní zástupce stanici BBC řekl, že bývalý prezident bude brzy propuštěn z vazby v káhirské vojenské nemocnici.

Egyptská média informovala, že Mubárak by byl propuštěn z vojenské nemocnice příští sobotu, a to i v případě, že by dnes kasační soud rozsudek potvrdil. Mubárak je totiž ve vazbě od dubna 2011.

Zrušení rozsudku se týká také Mubárakových synů, jednapadesátiletého Gamála a o dva roky staršího Aláa, kteří dostali ve stejném procesu za korupci a zpronevěru po čtyřech letech. Odvolací soud dospěl k závěru, že nebyly řádně dodrženy náležité právní procedury.

Soud v Káhiře zrušil už druhý verdikt nad Mubárakem v souvislosti s korupcí. Podle agentury Reuters dosud není jasné, zda Mubárak do obnovení několika procesů zůstane ve vazbě. Podle Mubárakova právního zástupce, s nímž hovořila BBC, však bude exprezident brzy propuštěn.

Také podle zdroje z egyptského nejvyššího státního zastupitelství, na který se odvolává agentura AP, už neexistují žádné právní důvody, proč Mubáraka dál zadržovat. Egyptští komentátoři však očekávají, že bývalá hlava státu v nemocnici zůstane ze zdravotních důvodů.

Trestní soud v Káhiře už na konci loňského listopadu Mubáraka zprostil viny v opakovaném procesu, v němž byl někdejší prezident obžalován ze spoluviny na smrti stovek lidí při politických demonstracích v roce 2011. Mubárak byl zproštěn také obvinění z korupce v kauze týkající se zejména prodeje zemního plynu Izraeli údajně za podhodnocenou cenu.

Mubárak a jeho synové byli za zneužití veřejných prostředků ve výši 14 milionů dolarů (asi 337 milionů Kč), které použili na zvelebování rodinných nemovitostí, odsouzeni loni v květnu.

Mubárak stál v čele Egypta od října 1981 do února 2011, kdy rezignoval po vlně občanských nepokojů. Brzy poté byl zatčen.