Zmatky poznamenaly ohlášený začátek obnoveného procesu s egyptským exprezidentem Husním Mubárakem. Ten byl přepraven do soudní síně helikoptérou z vojenské nemocnice, soudní jednání ale skončilo hned v úvodu, když předsedající soudce oznámil své odstoupení a vrátil případ odvolacímu soudu k výběru nového tribunálu.

Proces, při němž se má nemocný Mubárak zodpovídat z podílu na represích provázejících lidové povstání v roce 2011, je tak odročen na neurčito. Oznámily to světové agentury.

Soudce Mustafá Hasan Abdalláh zdůvodnil své rozhodnutí "stísněným pocitem" ohledně obnovy procesu.
Agentura AP v dané souvislosti připomněla, že právě tento soudce vyvolal v říjnu pobouření mezi egyptskými politickými aktivisty, když nařídil zprostit obvinění 25 osob z okruhu Mubárakových loajalistů. Ti byli obžalováni ze zorganizování útoku na koních a velbloudech proti demonstrantům na káhirském náměstí Tahrír.

Odklad obnoveného procesu s Mubarakem na neurčito vyvolal v soudní síni rozhořčení. Pobouření dávali najevo především příbuzní demonstrantů zabitých při povstání na jaře 2011. "Lidé žádají Mubarakovu popravu!" citovala jejich volání agentura Reuters.

Obavy z podjatosti

Advokát obětí represí proti demonstrantům Muhammad Vaháb ale vyjádřil uspokojení nad soudcovým odstoupením. "Žádáme ten nejtvrdší trest pro Mubáraka vzhledem k brutálním zločinům proti demonstrantům. Jsme ale šťastni, že se soudce rozhodl odstoupit, protože jsme měli obavy z jeho podjatosti v souvislosti s verdiktem v případu ´bitvy velbloudů," řekl.

Před soudní budovou se sešly skupiny Mubárakových stoupenců i odpůrců, díky velkému policejnímu nasazení se ale střetly jen slovně. Mubárakovi příznivci poukazovali na "30 let bez destrukce" (za vlády Mubáraka) oproti "bankrotu", k němuž se Egypt blíží dva roky po jeho svržení.

Řada prostých Egypťanů otevřeně říká, že je Mubárakův proces nezajímá. Důležité prý je, kde najdou práci a z čeho budou živi, uvedly agentury.

Exprezident Mubárak se měl před soudem v dané kauze zodpovídat už podruhé. Prvoinstanční soud mu za to loni uložil trest doživotního vězení, odvolací soud ale letos vyhověl exprezidentovu odvolání kvůli procesním pochybením a nařídil celý proces zopakovat podle původní obžaloby.

Nosítka pro bývalého prezidenta

Mubárak, který po téměř 30 letech u moci odstoupil v únoru 2011 pod tlakem masových protestů, byl z vojenské nemocnice na předměstí Káhiry přepraven helikoptérou k budově policejní školy, kde sídlí trestní soud. Do jednací síně byl přenesen na nosítkách. Z klece v soudní síni pak zamával přítomným rukou, v níž měl zapíchnutou kanylu. Oblečen byl do bílé teplákové soupravy a na očích měl tmavé brýle.

Mubárakovi bude počátkem května 85 let, původní rozsudek si odpykával ve věznici na okraji Káhiry.

Před soudem měli znovu stanout také Mubárakovi synové Gamál a Alá, exministr vnitra Habíb Adlí a šest někdejších představitelů bezpečnostních služeb.