Rezervace v Jihoafrické republice přikročila k radikálnímu rozhodnutí, které má pytláky odradit od zabíjení nosorožců. Jejich ceněné rohy tráví směsí zvířecího prostředku proti parazitům a růžové barvy, po níž se lidem udělá hodně špatně, pokud prášek z rohu spolknou. Píše o tom britský list The Guardian.

Za posledních 18 měsíců otrávili strážci rezervace více než 100 nosorožčích rohů směsí paraziticidu a nesmazatelné barvy. Jen od začátku roku zabili pytláci v JAR více než 200 nosorožců, aby uspokojili poptávku po prášku z jejich rohů, který je v Asii ceněn v tradiční medicíně.

"Zákazníci v Asii riskují vážné onemocnění, pokud spolknou takzvaný léčivý produkt, který je nyní kontaminovaný chemickou směsí, jež je ovšem nezabije," řekl Andrew Parker ze skupiny soukromých majitelů pozemků jihoafrické provincie Mpumalanga, která se do akce zapojila.

Celý proces "otravy" zahrnuje uspání nosorožce, vyvrtání otvoru do jeho rohu, a pak injekční vstříknutí barvy a prostředku, který se obvykle používá proti klíšťatům u zvířat jako jsou koně, krávy či ovce. "Člověku po něm bude hodně špatně - zvracení, bolesti žaludku, průjem - to je nezabije," vysvětlil Parker.

"(Díky barvě) je to velmi viditelné, a tak jenom opravdu pitomý zákazník by tohle spolkl," dodal.

Na dotaz, zda nemá morální problém s tím, že může potenciálně naivnímu zákazníkovi ublížit, Parker odpověděl: "Tahle praktika je legální. Použité chemikálie jsou volně dostupné ke koupi. A my hlásíme, co děláme, vedeme mediální kampaň a vyvěšujeme nápisy na ploty. Pokud to někdo sní, neumře. A doufejme, že se roznese, že by lidi neměli nosorožčí rohy jíst."

Použité barvivo navíc pomáhá roh vidět na letištních rentgenech, a to i v případě, že už je rozemletý na prášek.

V letošním roce pytláci zabijí až 1000 nosorožců, odhaduje Parker, a proto je podle něj nutné přitvrdit i přijaté kroky.

"Navzdory všem zásahům policie počet zabitých kusů stále stoupá. Všechno, co už jsme zkusili, selhalo. Pro pytláky platí poměr nízké riziko, vysoký zisk. Tím, že kontaminujeme rohy, tenhle poměr snížíme a z rohů se stane bezcenný produkt," dodal.