Egyptský ústavní soud na neurčito přerušil činnost. Brání se tím tlaku islamistů, kteří se mu snaží zabránit rozhodnout o klíčových státních institucích. Opozice mezitím svolala na úterý další protesty.

Ve svém prohlášení ústavní soud oznámil, že nebude pracovat tak dlouho, dokud nebude moci rozhodovat bez "psychologického a materiálního tlaku, jemuž je nyní vystaven". "Soud vyjadřuje hluboké politování a bolest nad metodami psychologické vraždy svých členů," stojí v textu.

Soud měl v pondělí rozhodnout o právoplatnosti ústavodárného shromáždění a také horní komory parlamentu. Před budovu soudu už od soboty protestují stovky islamistů, kteří ráno bránili soudcům vstoupit do budovy.

Rozhodnutí mohlo zvrátit výsledek práce ústavodárného shromáždění, které tento týden dokončilo práci na nové ústavě. Převládali v něm vítězové parlamentních voleb, tedy islamisté. Dle kritiků ovlivnili znění ústavy na úkor liberálů. Shromáždění předalo text prezidentovi Muhammadovi Mursímu, který rozhodl, že 15. prosince se bude k ústavě konat referendum.

Vlivný orgán zastupující egyptské soudce na pondělní schůzi rozhodl, že na referendum nebude dohlížet, a doporučil svým členům, aby plebiscit bojkotovali. Jeho výroky ale nejsou závazné.

Nejasnosti kolem právoplatnosti egyptských institucí prohlubují tamní politickou krizi. Sám Mursí k ní přispěl 22. listopadu, když dekretem ochránil ústavodárnou radu i horní komoru parlamentu před rozpuštěním. Vlastní rozhodnutí pak před opravou justiční moci. Soudci poté vyhlásili stávku a dekret označili za neplatný.

Egypťané se rozdělili na příznivce a odpůrce Mursího a s ním spojeného Muslimského bratrstva, které mělo na formulování ústavy největší vliv. Od minulého týdne oba tábory pořádají oddělené demonstrace a shromáždění. Při střetech obou skupin zemřeli dva lidé, stovky osob byly zraněny.

Opozice chce podle agentury AP v úterý uspořádat protestní pochod k prezidentskému paláci v Káhiře. Opoziční uskupení levice, liberálů a socialistických stran Fronta národní spásy mezitím na stejný den vyzvalo k dalším demonstracím proti "nezákonné ústavě" na káhirském náměstí Tahrír.