Představitelé Evropské unii přitvrdí v boji se syrským režimem Bašára Asada. Syrské centrální bance v rámci zpřísnění sankcí od příštího pondělí zmrazí účty. Na setkání "Přátel Sýrie" v Tunisku to oznámil francouzský ministr zahraničí Alain Juppé.

Další z bodů, kterým se zástupci západních zemí a Ligy arabských států věnovali, bylo vpuštění humanitárních pracovníků do Sýrie.

Řešení syrské krize s cílem najít mírové řešení podle čtvrtečního rozhodnutí odteď povede bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan.

Na konferenci do Tuniska se v pátek sjeli představitelé ze sedmdesátky zemí, včetně českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.

Společně jednali o dalším postupu vůči syrskému režimu prezidenta Bašára Asada, jehož bezpečnostní jednotky před několika týdny obnovily silné ostřelování opozičních sil.

Podle nejnovějších odhadů nezávislých pozorovatelů si střety za posledních jedenáct měsíců vyžádaly už více než 7600 obětí.

Setkání se účastnila i americká šéfka diplomacie Hillary Clintonová, naopak chyběli zástupci Ruska a Číny. Oba státy před téměř třemi týdny vetovaly návrh rezoluce OSN vůči Sýrii, ruská diplomacie ale nyní žádá o zastavení palby a vyhlášení příměří v ostřelovaném Homsu.

Clintonová kladla důraz především na možnost volného a neomezeného vstupu humanitárních pracovníků do Sýrie. "Pokud Asadův režim neumožní, aby tato (humanitární) pomoc dorazila k civilistům, bude mít na rukou ještě víc krve," prohlásila.

 

Podle ní budou mít krev na rukou i "země, které režim chrání a vyzbrojují". "Vyzýváme tyto státy, které dodávají zbraně zabíjející civilisty, aby s tím ihned skončily," dodala americká ministryně. "Asadův režim ignoroval veškerá varování, promarnil všechny příležitosti a porušily všechny dohody," dodala.

Den před samotnou konferencí Clintonová novinářům v Londýně řekla, že se těší na "konkrétní posun v nátlaku na Asadův režim a přípravách na přechod země k demokracii".

Podívejte se na video zachycující bitvu v ulicích Homsu:


Jak uvedl Alain Juppé, schůzka má být jasným signálem nejem pro samotnou Sýrii, ale také pro všechny státy, které se jí zastávají, píše zpravodajský server RTE's News.

Alain Juppé po příletu do Tunisu označil Syrskou národní radu (SNC) za "legitimního partnera, kolem něhož by se měla organizovat opozice". Syrská domácí opoziční skupina LCC konferenci bojkotuje právě proto, že by na ní SNC mohla být uznána jako legitimní zástupce všech Syřanů.

Několik set příznivců syrského prezidenta uspořádalo před hotelem, kde se konference koná, demonstraci. Snažili se dostat i do hotelu samotného, ale policie je vytlačila. Hillary Clintonová se nicméně musela vrátit kvůli protestu do svého hotelu a její příjezd na jednání se opozdil.

Vyzbrojování povstalců je skvělý nápad

Saúdský ministr zahraničí Saúd Fajsal ve svém vystoupení řekl, že úsilí o humanitární pomoc v Sýrii nestačí. Později označil možnost vyzbrojování povstalců za "skvělý nápad".

Úkolem Kofi Annana nyní bude najít společnou řeč mezi syrskou vládou a opozicí, která by měla vést ke stabilizaci situace a mírovému řešení.

"S potěšením přijímám roli speciálního vyslance v syrské krizi," prohlásil Annan s tím, že se už těší na spolupráci všech zúčastněných, která povede k ukončení násilí a porušování lidských práv.

Syrským povstalcům se také dostalo podpory od extremistického palestinského hnutí Hamás. "Zdravím hrdinný syrský lid, který usiluje o svobodu, demokracii a reformu," řekl v Káhiře vysoký představitel hnutí Ismáíl Haníja. Syrský režim podporuje Hamás, jehož politické vedení má sídlo v syrské metropoli Damašku.

Syrská televize označila dnes jednání v Tunisu za setkání "nepřátel Sýrie", případně "přátel USA a Izraele", stejně jako za "schůzku na podporu terorismu v Sýrii".

Tuniský prezident Munsif Marzúkí vyzval k udělení imunity Bašáru Asadovi a jeho rodině a naznačil, že by se mohl uchýlit do exilu v Rusku. "Je třeba hledat politické řešení, jako je poskytnutí právní imunity syrskému prezidentovi, jeho rodině a příslušníkům jeho režimu, stejně jako místa, kam by se mohl uchýlit a které by mohlo nabídnout Rusko," řekl Marzúkí na úvod konference.

Podle britského ministra zahraničí Williama Haguea vývoj posledních týdnů ukazuje, že "Asadův režim vstoupí do dějin jako režim zločinný".

Syrské bezpečnostní síly mezitím útočily ve vesnici v provincii Hamá, kde zemřelo nejméně 18 lidí, z toho pět dětí, píše agentura Reuters s odvoláním na blíže neupřesněné opoziční aktivisty. Informuje také o videu zachycujícím zkrvavená těla dospělých i dětí z vesnice Halfíja, která je v posledních třech týdnech terčem těžké palby. Další mrtví jsou hlášeni i z obklíčeného Homsu.