V Káhiře třetím dnem pokračovaly střety mezi demonstranty a bezpečnostními silami, které si podle ministerstva zdravotnictví vyžádaly nejméně deset mrtvých a více než 300 zraněných.

V centru egyptské metropole se ozývá střelba a je vidět stoupající dým. Stovky vojáků na náměstí Tahrír pronásledovaly a bily holemi protivládní demonstranty, jejichž počínání premiér Kamál Ghanzúrí označil za kontrarevoluci.

S odvoláním na očité svědky uvedla agentura AP, že vojáci zadrželi některé lidi, které poté mučili i pomocí elektrošoků.  "Podlahu pokryla krev a jeden důstojník řekl vojákům, ať krev utřou," řekl místní novinář, kterého prý vojáci krátce zavlekli s jinými zadrženými do budovy parlamentu.

Násilí vyprovokovalo v pátek zbití jednoho z demonstrantů zaznamenané na kameru a šířené sociální sítí internetem. Ganzúrí připustil, že 18 ze zraněných bylo zasaženo střelnou zbraní, ale tvrdil také, že vojáci ani policisté pušky nepoužili. Ujistil rovněž, že na demonstranty nebudou střílet ani v budoucnu.

Po několika hodinách nočního klidu násilí pokračovalo, stovky demonstrantů přišly vyzbrojeny hořlavými bombami, vojáci holemi. Lidé, kteří kempovali od konce listopadu poblíž sídla vlády na protest proti jmenování Ghanzúrího do čela vlády, museli své stany opustit.

Policie brání parlament

Sídlo vlády je v blízkosti centra jarních i pozdějších nepokojů, náměstí Tahríru. Ze záběrů televize Al-Džazíra je vidět, že se policie snaží zabránit rozšíření protestů na toto centrální místo Káhiry. Policie zablokovala dráty a zátarasy ulice v okolí parlamentu. Plameny začaly šlehat z budovy ministerstva dopravy, které je v blízkosti Tahríru.

Ghanzúrí prohlásil, že lidé, kteří se snaží dostat na náměstí nyní, "nepatří k revoluční mládeži", jež tam protestovala na jaře. "To není revoluce, ale kontrarevoluce," řekl. Vidí za ní lidi, kteří si nepřejí dobro Egypta.

Násilí v Egyptě vypuklo v době parlamentních voleb, rozdělených do etap a trvajících od listopadu do ledna. V dosavadních kolech zjevně vedou islamisté nad liberály.

Při jarních nepokojích zemřelo na 800 lidí, když byly protesty obnoveny těsně před zahájením voleb v listopadu, zemřely další čtyři desítky lidí.