Pokud by se opravdu jednalo o dopis odeslaný Kaddáfím, jednalo by se o důkaz jeho zoufalství, ve kterém se obracel na blízkého přítele, soudí agentura Reuters. Itálie byla největším evropským spojencem Libye do doby, než se připojila k operaci NATO.

Na webových stránkách časopisu je k vidění kopie dopisu v tištěné arabštině s datem 5. srpna , s rukou psanými poznámkami pravděpodobně Kaddáfího. Dopis obsahuje upozornění pro jednoho z jeho spolupracovníků Abdalláha Mansúra ve znění "Pošlete tuto zprávu mým jménem, ve smyslu těchto slov po korektuře".

V psaní vyčítá libyjský diktátor Berlusconimu, že mu nepomohl, a připomíná mu přátelství mezi oběma zeměmi. "Byl jsem překvapen přístupem přítele, se kterým jsem podepsal smlouvu o přátelství, která slouží oběma našim národům... Doufal jsem, že alespoň ty se budeš zajímat o skutečnosti a pokusíš se o zprostředkování, než se připojíš k této válce," píše se v dopise.

Berlusconi uvažoval o rezignaci kvůli náletům

Berlusconi v září prohlásil, že se cítil špatně, když se připojil na stranu operace NATO, která měla vést ke svržení jeho starého přítele. Dokonce podle informací Reuters zvažoval, že kvůli tomu odstoupí.

Není však jasné, jestli se vůbec dopis dostal až k Berlusconimu. Ten vyzval 22. srpna Kaddáfího k odstoupení. Podle časopisu doručili dopis Kaddáfího přátelé, italský pár, který dodával personál na konference v Římě, jichž se Kaddáfí účastnil. Berlusconiho kancelář se k záležitosti nevyjádřila.

Kaddáfí dále v dopise napsal, že není pozdě na změnu italského postoje a že on i jeho stoupenci jsou připraveni ve vztazích s Římem obrátit list. "Neviním tě z věcí, za které nejsi zodpovědný, protože jsem si vědom toho, že jsi s touhle katastrofální akcí, která není hodna ani tebe, ani italského lidu, nesouhlasil," píše se údajně v dopise.

Kaddáfí byl zabit ve čtvrtek za dosud ne zcela vyjasněných okolností. Pohřben byl v úterý za úsvitu na neznámém místě v libyjské poušti.