Zákon o výjimečném stavu, který v Egyptě platí více než tři desítky let, umožňuje úřadům zadržovat podezřelé libovolně dlouho, soudit civilisty před vojenskými soudy nebo cenzurovat média. Egypťané po pádu Mubarakova režimu 11. února požadovali jeho zrušení.

Egyptská armáda, která nyní severoafrické zemi vládne, po útoku tisíců lidí na izraelské velvyslanectví v Káhiře platnost zákona prodloužila. Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International toto rozhodnutí označila za největší zásah do lidských práv od Mubarakova odchodu.

Zrychlené soudy pro demonstranty

Účastníci demonstrace podle agentury DPA žádají mimo jiné, aby úřady přestaly soudit civilisty ve zrychleném řízení. Od chvíle, kdy se moci v Egyptě ujala armáda, vojenské soudy poslaly do vězení více než 10 tisíc Egypťanů, většinou demonstrantů, aktivistů nebo bloggerů.

Podle agentury AFP bylo kolem poledne na náměstí asi tisíc lidí. Duchovní, který vedl tradiční polední modlitby, vyzval vojsko, aby sporný zákon okamžitě zrušilo a ukončilo vojenské soudy civilistů.

Napadení izraelského diplomatického zastoupení je zatím posledním větším incidentem v napjatých diplomatických vztazích mezi Egyptem a Izraelem. Izraelci se obávají mimo jiné o osud izraelsko-egyptské mírové smlouvy z roku 1979, kterou Mubarak důsledně dodržoval. Egyptský premiér ve čtvrtek prohlásil, že tato smlouva není nedotknutelná, a Izrael v pátek kvůli tomu předvolal egyptského velvyslance.