Několik tisíc lidí o víkendu demonstrovalo v marocké Casablance na protest proti kontroverznímu návrhu ústavní reformy, kterou v pátek předložil král Muhammad VI. Podle agentury AFP svolalo manifestaci mládežnické Hnutí 20. února, které požaduje zavedení parlamentní monarchie západního typu.

"Nevzdáme se. Tento reformní návrh není dostatečný, protože neumožňuje, aby Maroko přešlo z absolutistické monarchie na parlamentní," sdělil místní činitel opozičního hnutí.

Společně s proreformními demonstranty manifestovalo i mnoho stoupenců Islámského hnutí spravedlnosti a dobročinnosti. Naopak stovky přívrženců krále třímající fotografie Muhammada VI. se pokoušely protivládním demonstrantům zkřížit cestu. Manifestanti raději změnili směr pochodu, aby se vyhnuli potyčce.

Podobná situace nastala i v Rabatu, z kterého zatím nebyly hlášeny žádné incidenty.

Nejvyšší náboženská autorita i vrchní velitel armády

Návrh ústavních dodatků, který má být předložen k referendu, sice posiluje pozici předsedy vlády, ale zachovává monarchovi status "knížete věřících", tedy nejvyššího představitele státu v náboženských záležitostech a jediné náboženské autority v zemi. Panovník má být nadále vrchním velitelem ozbrojených sil a nadále bude mít pravomoc jmenovat velvyslance a diplomaty. Králova osoba je nedotknutelná, stojí v návrhu.

Monarcha ale zůstane i významným aktérem výkonné moci, protože podle návrhu bude předsedat ministerské radě, v níž se rozhoduje o hlavních strategiích státu. Má být také ustavena Nejvyšší bezpečnostní rada, jíž bude král předsedat a do jejíž pravomoci budou spadat "bezpečnostní záležitosti vnitřní, strukturální a nečekané".

O předsedovi vlády, kterého dosud jmenoval král, má podle návrhu napříště rozhodovat strana, která zvítězí ve volbách. Šéf kabinetu také získá pravomoc rozpustit dolní komoru parlamentu, Sněmovnu reprezentantů.