O případu Imán Ubajdíové se mluví od 26. března. Mladá žena tehdy vtrhla do tripoliského hotelu, ve kterém jsou ubytovaní zahraniční novináři, a vyprávěla jim, co všechno jí muži Muammara Kaddáfího provedli. Policie s pomocí hotelových zaměstnanců ji poté odvlekla do auta a vezli do vazby. Nyní je žena na svobodě, přesto se stále bojí o život.

Imán Ubajdíová reportérům ještě v hotelu Rixos popisovala, jak ji vojáci plukovníkových milic vyvlekli na kontrolním stanovišti z taxíku, opakovaně ji znásilnili a dva dny ji drželi v zajetí.

Teď žena pondělním telefonickém rozhovoru s CNN tvrdila, že pro ni v Tripolisu není bezpečno. "Odposlouchávají všechny mé telefony, i ten, s nímž s vámi nyní hovořím. Sledují mne. Včera (v neděli) mne unesli autem a zbili na ulici. Ano, chci z Tripolisu odejít. Mám děsivé sny a pocit ohrožení 24 hodin denně. Neustále mi hrozí smrtí," řekla arabsky prostřednictvím tlumočnice.

Chtěli, abych lhala v televizi

Dovolávala se organizací ochránců lidských práv a prosila je, aby zveřejnili její případ a pomohli dostat se pryč. "Jsem tady jako rukojmí. Když řeknu novinářům, co se stalo v Tripolisu, nevyjdu už nikdy z věznice," tvrdila plačíčí žena.

Sdělila také, že když ji Kaddáfího lidé vyvlekli z hotelu, dali jí čisté šaty a chtěli, aby v televizi svou verzi o znásilnění popřela a řekla, že ji znásilnili povstalci. "Za kamerou na mne mířilo 15 samopalů," řekla Ubajdíová, která prý návrh zaměnit pachatele odmítla.

Ve vyšetřovací vazbě strávila 72 hodin, policisté ji prý polévali vodou a házeli na ni jídlo. Propustili ji až po lékařské prohlídce, která údajně potvrdila znásilnění i mučení. Státní televize o Ubajdíové hovořila jako o opilé, zdrogované prostitutce a zničila jí prý pověst.

Ubajdíová má údajně zákaz hovořit s novináři a v neděli jí agenti už nedovolili vstoupit do hotelu Rixos. Je z východní Libye, kterou ovládají povstalci, teď žije u sestry, ale ven nechodí ze strachu před policií.

Televizi CNN opět popisovala detaily znásilnění. Byla při něm prý svázána, vojáci ji prý kousali a lili jí do očí alkohol, aby neviděla. Říkali jí, aby přivedla muže z východní Libye podívat se, jak se na západě zachází s jejich ženami.

Spolu s ní vojáci drželi v zajetí i šestnáctiletou dívku, která prý se přestala vzpouzet a chovala se apaticky. Ráno, když vojáci spali, Ubajdíovou ale rozvázala a umožnila jí tak prchnout. Dala jí jméno a adresu a prosila, aby o případu venku mluvila.

Úřady: Porušila dohodu

Ubajdíová tvrdila, že se po znásilnění ocitla v moci Kaddáfího lidí ještě třikrát. Poprvé, když ji odvedli k výslechu z hotelu, podruhé, když se pokoušela prchnout z Libye do Tuniska, a potřetí v neděli.

Povstalci ovládaná stanice, která vysílá z Kataru, v neděli odvysílala jiný telefonický rozhovor, rovněž prý s Ubajdíovou. V něm zase žena tvrdila, že jí úřady brání dostat se za příbuznými v Tobrúku, ležícím na libyjské hranici s Egyptem.

Vládní mluvčí Músá Ibráhím prohlásil, že prokurátor Ubajdíové uložil nehovořit s novináři a že ví, že se žena v neděli snažila dostat do Rixosu. "Porušila tím dohodu, a proto byla vyvedena," řekl Ibráhím s tím, že neví, co se se ženou dělo potom. Afáf Júsufová, která Ubajdíovou v případu znásilnění právně zastupuje, popřela vládní verzi, podle níž je Ubajdíová prostitutka.