Tento týden poručík Helen Seymourová odstartovala na svou první bojovou misi. Stala se tak vůbec první Britkou, která v kokpitu stíhačky typu Typhoon chrání spojenecké zájmy.

Společně s letkami dalších šesti zemí teď v rámci operace "Úsvit Odysseje" dohlíží na libyjské nebe a jak o ní říkají její kolegové, je to opravdu špičková pilotka.

"Z toho, že mezi sebou máme ženu, nikdo nedělá velkou věc. Je to špičková pilotka a stejně jako každý, kdo se účastní této operace, se sem dostala jen díky svým schopnostem," řekl listu Daily Mail jeden z členů RAF.

Do Libye za deset minut

A jak o jednatřicetileté pilotce prozradil další zdroj z britské armády, nic si prý nedělala ani ze svého prvního startu při bojové operaci. "Nebyla vůbec nervózní. Jako všichni piloti, i ona se plně soustředila na svou práci," popsal.

Se svou jednotkou Seymourová nyní čeká na pokyny znovu vzlétnout na základně v jižní Itálii. Díky rychlosti až dvou a půl tisíc kilometrů za hodinu, kterou mohou stroje Typhoon vyvinout, tak do libyjského vzdušného prostoru může přiletět za pouhých deset minut.

Britská pilotka ale není jedinou ženou, která se zapojila do mezinárodní operace v Libyi. Americkým armádním jednotkám snažícím se paralyzovat Kaddáfího síly totiž velí generálmajor Margaret Woodwardová.

Původně byla pilotkou, poté odbornicí na mobilitu a zásobování a s předpokladem, že se bude starat především o humanitární pomoc, získala minulý rok velící post u 17th Air Force jež je součástí velitelství amerického letectva pro Afriku. Už tehdy při slavnostní ceremonii jmenování o ní generál William E. "Kip" Ward prohlásil, že "není pochyb o tom, že je tou nejlepší osobou pro toto místo".

Libye, Velká Británie, armáda, Typhoon, Helen Seymourová

Do její působnosti tak s loňským červnem připadlo 53 národů, 176 milionů kilometrů čtverečních a více než 900 milionů lidí, podotýká server magazínu TIME. Mezinárodní mise v Libyi je ale výjimečná. "Pokud vím, tak je to poprvé, kdy žena dohlíží na leteckou vojenskou operaci," říká pro Foreign Policy k jejímu novému úkolu Tom Ricks, odborník na bezpečnostní otázky.

Woodwardová promovala na Arizonské státní univerzitě v roce 1983, v rámci vojenských operací odletěla do Afghánistánu i Iráku a v bojových letounech má nalítaných téměř čtyři tisíce hodin. Byla to také ona, kdo v den inaugurace nového amerického prezidenta Baracka Obamy převážel odcházejícího George W. Bushe k jeho letadlu mířícímu zpátky domů, do Texasu.