Nepokoje v arabském světě

Aktuální zpravodajství, reportáže přímo z Egypta, rozhovory, videa, fotogalerie a další články o protestech, které se jako "tuniská nákaza" šíří arabským světem, najdete v našem speciálu.

Prezident Husní Mubárak prý uprchl i se svými nejbližšími z Káhiry. Podle televizní stanice Al-Arábíja odcestoval i s rodinou z vojenské letecké základny na předměstí Káhiry a zamířil do letoviska Šarm aš-Šajch na pobřeží Rudého moře.

Velení egyptské armády dnes oznámilo, že zruší zákon o výjimečném stavu, jakmile to okolnosti dovolí. Slíbilo také, že nikdo z "úctyhodných" demonstrantů nebude obviněn.

Armáda během prohlášení zároveň oznámila, že garantuje zemi svobodné a spravedlivé prezidentské volby, změnu ústavy i ochranu národa.

Po čtvrtečním televizním projevu prezidenta Husního Mubaraka, který byl pro většinu Egypťanů zklamáním, část demonstrantů opustila centrální káhirské náměstí Tahrír. Několik tisíc protestujících lidí se přesunulo k nedaleké televizní budově, aby tam dali průchod svému rozhořčení.

Do ulic může přijít i pět milionů demonstrantů

Většina protestujících přes noc na náměstí Tahrír zůstala, mnozí nocovali v provizorních stanech. Podle zpráv BBC Arabic se dnes očekává, že by se do protivládních protestů mohlo zapojit více než pět milionů lidí.

"Egypt bude explodovat. Armáda musí okamžitě zemi zachránit," napsal vůdce opozice Muhammad Baradej na sociální síti Twitter.

"Očekáváme silnou reakci armády na Mubárakovu řeč," řekl novinářům mluvčí demonstrantů Muhammad Mustafa. Dodal, že během pátku by se demonstrující chtěli vydat z náměstí Tahrír na pochod k několik kilometrů vzdálenému prezidentskému paláci.

Předčasné oslavy

Podle Reuters se část demonstrantů pokusila o pochod k paláci už v noci, armáda jim však zablokovala cestu zátarasy z ostnatých drátů.

Prezident ve čtvrtek promluvil k národu v okamžiku, kdy statisíce demonstrantů v Káhiře a Alexandrii očekávaly zprávu o jeho rezignaci. Mubárak ale jejich očekávání nenaplnil, předal pouze své pravomoci viceprezidentovi Umaru Sulajmánovi a funkci hlavy státu si ponechal.

Mezi protestujícími vyvolal Mubárakův projev zklamání a rozhořčení, mnozí měli v očích slzy vzteku. Na pátek organizátoři nepokojů připravují další velkou demonstraci.

Podle egyptské ústavy Mubárak sice přenechal Sulajmánovi část svých pravomocí, ale právo na provedení ústavních změn, na rozpuštění parlamentu nebo vlády si ponechal. Ústava prezidentovi umožňuje provést takový krok v případě, že mu "dočasné překážky" v plném výkonu funkce brání.

Obama: Reformy nevidím, Sarkozy: Pozor na to, kdo přijde

Americký prezident Barack Obama v reakci na Mubárakův projev prohlásil, že egyptská vláda má "důvěryhodnou, konkrétní a jednoznačnou" cestu k demokracii teprve před sebou. "Egyptskému lidu bylo řečeno, že země je v přechodném období, ale dosud není jasné, že by šlo o okamžitý, smysluplný a dostatečný přechod," řekl prezident. Obama zároveň vyzval egyptskou vládu, aby se zdržela veškerého násilí.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy po Mubárakově projevu varoval, že Egypt by se mohl v důsledku nynějších nepokojů stát "náboženskou diktaturou". Za "nevyhnutelné" označil předání moci z rukou nynějšího prezidenta a řekl, že Egypt snad "najde cestu k demokracii a nikoli k další formě diktatury".

Rezolutně se k vývoji situace v Egyptě vyjádřila ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová. "Čas ke změnám v Egyptě nastal," řekla po Mubárakově televizním projevu. Dodala, že Mubárak dosud neotevřel cestu k rychlým a hlubokým reformám.