V Tunisku stále pokračují střety mezi policií a demonstranty, kteří po útěku prezidenta ze země protestují proti ministrům přechodné vlády, kteří ovšem působili již ve vládě předchozí.

Pořádková policie v hlavním městě zasáhla slzným plynem proti lidem, kteří chtěli prorazit zátarasy z ostnatých drátů blokující přístup k úřadu premiéra Muhammada Ghannúšího.

V druhém největším tuniském městě Sfaxu ve středu začala generální stávka, píše agentura AFP.

Protesty proti prozatímní vládě, která by zemi měla dovést k demokratickým volbám, se od minulého týdne, kdy byl přechodný kabinet sestaven konají prakticky každý den. Vláda ale slíbila, že již během středy oznámí jeho nové složení.

Podle zdrojů agentury Reuters však v něm zřejmě zůstane premiér a další politici z dob autoritativního Zína Abidína bin Alího, proti kterým jsou protesty hlavně namířeny.

V Tunisu pořádkové jednotky ve středu použily granáty se slzným plynem proti skupině demonstrantům, kteří holýma rukama strhli první řadu zátarasů z ostnatého drátu a házeli na policii kameny.

Generální stávka mezitím začala ve Sfaxu a jeho okolí. Podle člena místní pobočky Všeobecného tuniského svazu práce (UGTT) do ní vstoupily tisíce pracovníků ze všech sektorů. Účastníci stávky podobně jako demonstranti v Tunisu požadují demisi vlády ovládané ministry z bin Alího obávaného režimu.

Prezident ze země uprchl 14. ledna uprostřed rostoucích nepokojů především kvůli vysoké nezaměstnanosti, korupci a cenzuře. Přechodná vláda již oznámila propuštění všech politických vězňů a slíbila, že zruší protiteroristický zákon a legalizuje veškeré organizace, které o to požádají. Jedná se také o podmínkách propuštění stovek islamistů, které bývalý režim poslal za mříže. V úterý nové vládě poprvé vyjádřily podporu stovky lidí. Dočasný kabinet podpořily i Spojené státy.