Na světě je už jen necelých 720 kusů goril horských, jejichž samci jsou nápadní stříbrnou srstí na hřbetě. Okolo 380 jich žije podle sčítání z roku 2004 v horském přírodním parku v sopečném pohoří Virunga na hranicích mezi Rwandou a Kongem. Dalších více než 300 se vyskytuje v národním parku Bwindi na jihozápadě Ugandy.

"Je to poprvé, co se tyto tři země dohodly ochraňovat gorily horské, které jsou ohroženy vymíráním a nebezpečnou situací v oblasti," uvedl ředitel ugandského úřadu pro divokou faunu a floru (UWA) Moses Mapesa.

Nizozemská vláda vložila do projektu 4 miliony eur

Desetiletý plán, který má zabránit zasahování do života goril a pytláctví, bude v prvních čtyřech letech financovat nizozemská vláda. Vloží do něj 4,1 milionu eur (přes 100 milionů korun).

Ve východním Kongu dlouhodobě bojují povstalci s vládní armádou. Jednotky vzbouřeného generála Laurenta Nkundy nedávno převzaly kontrolu nad větší částí parku Virunga. Nemohou tam proto ochránci přírody a velcí lidoopi jsou vystaveni pytláctví.

Gorily jsou někdy zabíjeny i pro maso. Loni v červenci svět šokovalo zastřelení pěti goril ve Virunze, které se podobalo popravě. Zvířatům škodí i ničení horských pralesů - jejich přirozeného životního prostředí - a virus ebola.

Gorily horské přinášejí také značný příjem, protože dobře situovaní turisté jsou ochotni zaplatit 500 dolarů (okolo 8600 korun) jen za povolení pro vstup do přírodních parků, kde zvířata žijí.

V 80. letech stav goril horských poklesl až na 370 kusů. V parku Bwindi díky ochraně proti pytlákům však jejich počet za poslední desetiletí vzrostl o deset procent.