Dva teroristické útoky spáchané v rezidenčních čtvrtích Alžíru, z toho jeden poblíž poboček dvou organizací OSN, si v úterý vyžádaly šestadvacet obětí na životech a 177 zraněných. Oznámilo to večer alžírské ministerstvo vnitra. Zdravotnické zdroje hovoří ale o 67 obětech, civilní obrana o 45 mrtvých. K útokům se večer na internetu přihlásila severoafrická odbočka Al-Káidy, Salafistická skupina pro kázání a boj (GSPC) přejmenovaná letos na Organizaci Al-Káida v muslimském Maghribu.

Ministr vnitra Núraddín Jazíd Zirhúní na tiskové konferenci řekl, že oba útoky byly provedeny pomocí výbušnin v autech. Mezi oběťmi je pět pracovníků OSN, z nichž jsou tři Asijci, jeden Dán a jeden Senegalec. Více než padesát zraněných muselo být převezeno do nemocnice, z nich 26 je stále hospitalizováno.

Jedna bomba vybuchla nedaleko ústavního soudu, druhá mezi pracovišti OSN

Jedna bomba vybuchla v rezidenční čtvrti Bin Aknún nedaleko budovy ústavního soudu. Zasáhla školní autobus, v němž zahynula desítka studentů. Druhá nálož explodovala krátce potom ve čtvrti Hydra, na ulici mezi dvěma pracovišti OSN - Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a sídlem Programu OSN pro rozvoj (UNDP).

Vysoký komisař pro uprchlíky António Guterres řekl, že není pochyb o tom, že terčem byla OSN. Zatím se pohřešuje 14 pracovníků OSN, pět jich je mezi oběťmi. OSN má v Alžírsku kolem 19 zahraničních pracovníků a zhruba 115 alžírských zaměstnanců. Ne všichni ale měli pracoviště ve dvou úřadovnách zasažených výbuchem.

Organizace Al-Káida v muslimském Maghribu se k útokům přihlásila na internetu. Uvedla, že útoky spáchali dva její členové. "Jsme si jisti, že je za tím GSPC," řekl Zirhúní již odpoledne na tiskové konferenci. Skupina má na kontě podobný atentát spáchaný v dubnu v Alžíru a také zářijový útok východně od metropole.

Výbuchy se odehrály 11. dne v měsíci. Může to být odkaz na atentáty v USA

Alžírský ministr vnitra dále řekl, že z výslechů členů skupiny zatčených v minulosti je zřejmé, že pracoviště OSN patřila mezi zamýšlené cíle skupiny. O její vině se od počátku spekulovalo také kvůli datu. Jak v dubnu, tak i tentokrát se útoky odehrály 11. dne v měsíci, což může být odkaz na atentáty na USA z 11. září 2001.

V blízkosti místa útoku ve čtvrti Hydra je podle českého ministerstva zahraničí rezidence českého velvyslance v Alžírsku. Češi ale mezi oběťmi pravděpodobně nejsou. "Nemáme takové informace, alžírské zdroje zatím žádnou oficiální informaci nevydaly, ale domnívám se, že zatím žádné oběti na českých občanech nejsou," řekl velvyslanec Milan Šarapatka v České televizi. Ambasáda podle něj již delší dobu dodržuje bezpečnostní opatření, například omezení pohybu po hlavním městě a některá další.

Na personál OSN teroristé v minulosti zaútočili několikrát. V roce 2003 při útoku na sídlo OSN v Bagdádu zahynulo 22 lidí včetně zvláštního zmocněnce Sergia Vieiry de Mello. Loni zaútočili na Pobřeží slonoviny příznivci prezidenta Laurenta Gbagba na vojenskou misi OSN v Abidžanu, letos v červnu zahynulo při útoku na jednotky OSN v Libanonu šest Španělů.

Útoky odsoudily USA, Francie i další země

Jako hluboce opovrženíhodné akty barbarství odsoudil dnešní atentáty v alžírské metropoli jako první francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Odsouzení atentátů zaznělo také z Bruselu a z Washingtonu. Osobní soustrast amerického prezidenta George Bushe a jeho manželky Laury tlumočil Alžířanům a OSN mluvčí Bílého domu Gordon Johndroe. Útok odsoudily také Sýrie, Maroko a Afghánistán.

Zděšení nad takovými ohavnými akcemi proti civilistům vyjádřila komisařka EU pro zahraniční vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová. Kromě soustrasti rodinám zabitých vyjádřila zároveň naději, že osoby odpovědné za atentáty budou dopadeny a předány spravedlnosti.

"Nic nemůže ospravedlnit takový zločin," prohlásil alžírský premiér Abdal Azíz Belchádem. "Terčem dnešních zločinů se stali nevinní. Mezi oběťmi jsou školáci, studenti," řekl Belchádem novinářům v nemocnici, kam se vydal navštívit zraněné.

Alžírsko se vzpamatovává z mnoha let násilností. Konflikt mezi vládou a muslimskými radikály propukl v roce 1992, kdy vláda zrušila druhé kolo voleb, ve kterém měli podle předpokladů zvítězit islamisté. Násilí si už vyžádalo životy 200.000 lidí. Napětí v zemi stále trvá, přestože se vládě v posledních letech podařilo situaci uklidnit příslibem amnestie pro ty z povstalců, kteří složí zbraně. GSPC toho nevyužila a pokračovala v boji.