Jednotky muslimských radikálů ze somálského Svazu islámských soudů se ve čtvrtek stáhly z hlavního města Mogadiša do jihosomálského přístavu Kismayo. Kontrolu nad metropolí se chystají převzít vládní síly podporované etiopskou armádou. Zatím však v jejích ulicích panuje chaos a podle tiskových agentur dochází k rabování.

Síly somálské vlády podporované etiopskými vojáky, které v posledních dnech přinutily islamisty k ústupu z několika strategických pozic na jihu a v centrálních částech země, ovládají hlavní silnici vedoucí do Mogadiša a podle vyjádření mluvčího vlády Abdirahmana Dinariho se chystají hlavní město obsadit během následujících dvou až tří hodin.

V Mogadišu je v současnosti slyšet ojedinělá střelba. V ulicích jsou stovky bývalých vojáků islámských milicí, kteří podle svědectví reportéra agentury AP svlékli staré uniformy a znovu se připojili ke svým klanovým vůdcům. Mnozí z nich začali rabovat na bývalých základnách a v budovách, které ještě ve středu ovládal Svaz islámských soudů.

"Šel jsem se podívat, zda bych nemohl získat něco pro sebe," řekl agentuře Reuters jeden z rabujících Abdi Kadir, který si z bývalého velícího střediska radikálů odnášel zbraně a munici.

"Viděl jsem, že islamisté jsou poraženi. Vracím se proto ke svému klanu," prohlásil další z vojáků. "Připojit se k islámským soudům mě přinutil můj klan, teď se k němu vrátím a oni (vůdci klanu) rozhodnou o mém dalším osudu, zda se přidáme k vládě, či nikoli," dodal.

Právě otázka, jak se zachovají klanoví vůdci, kteří mají v somálské společnosti stále velký vliv, je klíčová pro další vývoj v zemi. Pokud by se klany nepřidaly na stranu vlády, hrozí, že se Somálsko propadne do ještě hlubší anarchie. O dalších krocích jedná část klanových vůdců od středy.

Islamisté se odsunuli, aby zabránili krveprolití
Stažení z Mogadiša potvrdili vůdci Svazu islámských soudů, kteří prohlásili, že nařídili odsun, aby zabránili krveprolití v hlavním městě. Obyvatelé žijící jižně od metropole uvedli, že viděli konvoje islamistů odjíždět směrem na jih.

Somálský premiér Ali Mohammed Gedi i prezident Abdullahi Yusuf Ahmed zatím zůstávají v Baidoa, sídelním městě prozatímní vlády, při "nejbližší možné příležitosti" se však chtějí vrátit do Mogadiša, odkud je v červnu vytlačili ozbrojenci svazu.

Vláda dnes zopakovala výzvu všem bojovníkům svazu, aby složili zbraně, za což jim slíbila amnestii. Současně podle agentury Reuters apelovala na Keňu a další sousední státy, aby jí pomohly zadržet "všechny teroristické elementy".